Отвън отново вали сняг и дойде време да споделя за напредъка с моето хоби. Както споделих преди две години.
Мини влакчета, мини светове!
Преди две години започнах да реализирам тази своя детска мечта. Коментарът на един приятел беше: “А не, аз съм също инженер, но нямам желание и в хобито ми да има парт номера (номера на частите).”
Шанс бих казал аз!
Сериозната част започна с определяне на мястото за мини влаковия свят. Във всекидневната отделих къчте с горе посочените размери, след което определих големината на масата и нейната форма. Масата е с формата на разтегната буква “П” с крачета по 1.80м и шапка – 2м.
След което си намерих софтуер за дизайн на релсовото развитие. От това се получи следната схематична картинка:
От схематичните рисунки по-горе надали се разбира, че аз – като типично бургаско чедо- съм избрал тема на рафинерия и пристанище.
В момента, мини светът е в следното състояние:
Програмата за дизайн, която използвах се казва AnyRail. Аз съм много доволен от нея. Дава възможност за планиране на тунели, мостове и денивелация, като има възможнсот да алармира при денивалция по-голяма от зададен праг. След дълго ровене и обучение по релсово сторителство в особено “малки” размери, се спрях на пределен максимум от денивелация от 4.5%. След малко тестване се оказа, че този избор е сполучлив.
Следва донареждане, лепене и голямо боядисване.